Jak to z tym Jazzem w Polsce było…
Na pewno wszyscy słyszeli o jednym z większych i najstarszych europejskich festiwali jazzowych.
Festiwal JAZZ JAMBOREE od 1958 odbywa się corocznie w Warszawie. Ale mało kto pamięta, że jego początki i dwie pierwsze edycje to lata 1956 i 1957 i Sopot i Gdańsk.
6 sierpnia 1956 roku z Sopotu powiał wiatr zmian kulturowych. Jak opisał to Franciszek Walicki ( znajomy Tyrmanda z Wilna, z lat wojennych)-
„To była pierwsza, potężna manifestacja młodzieży przeciwko panującemu od lat ponuractwu, drętwej mowie , szarzyźnie i nudzie”
Właśnie tego dnia w Sopocie rozpoczął się pierwszy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Jazzowej. Organizatorami byli m.in. : Leopold Tyrmand, Stefan Kisielewski, Jerzy Kosiński, Franciszek Walicki i wielu innych.
O Franciszku Walickim pisałam tutaj:
Ojciec Polskiego Jazzu
Jak to wyglądało w 1956r można poczytać i posłuchać tutaj:
Festiwal trwał od 06.08 do 12.08.1956 roku.
Wówczas jazz, uważany za przejaw wrogości wobec PRLu, rozbrzmiewał w różnych miejscach Trójmiasta przez 7 dni. Koncerty odbywały się w na Molo, w Operze Leśnej, w Stoczni Gdańskiej. Bariera kulturowa, którą „żelazna kurtyna” oddzielała nas od Zachodu, została przełamana.
Festiwal zwrócił uwagę ogólnopolskiej publiczności i krytyków na wyraziste i oryginalne osobowości Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego, Andrzeja Kurylewicza, Jana Ptaszyna-Wróblewskiego, Jerzego Miliana, Wandy Warskiej, potwierdził reputację Melomanów z Andrzejem Trzaskowskim i Jerzym Matuszkiewiczem oraz orkiestry Zygmunta Wicharego. Koncerty poprzedziły zaś prelekcje Stefana Kisielewskiego, Jerzego Skarżyńskiego, Leopolda Tyrmanda.
Druga edycja (14-21 sierpnia 1957) – odbyła się w hali Stoczni Gdańskiej – przyniosła z kolei znacznie liczniejszy udział muzyków zagranicznych (m.in. Alberta Nicholasa, Billa Big-Ramseya, Dixielandu 57 Gustawa Broma); uczestniczył w niej także słynny niemiecki teoretyk, krytyk i popularyzator – Joachim Berendt. W czasie festiwalu z inicjatywy redakcji miesięcznika Jazz przedstawiciele klubów jazzowych powołali Komisję Przygotowawczą Ogólnopolskiej Federacji Jazzowej, która powstała w 1958 roku (w 1969 została przekształcona w Polskie Stowarzyszenie Jazzowe – PSJ).
Planowana trzecia edycja nie odbyła się, festiwal sopocki zastąpiono „scentralizowanym” Jazz Jamboree, który od 1958 roku, czyli od 57 lat , corocznie odbywa się w Warszawie.
Ale nie zapominajmy, że początek wszystkiego to nasz SOPOT!!!!
I jeszcze jako PS.
Nagranie z 1956 roku, z tej pierwszej edycji festiwalu . Nasi NAJZNAKOMITSI 🙂
Krzysztof Komeda , Jerzy Milian , Jan Zylber , Jozef Stolarz , Jan Ptaszyn Wroblewski , Stanislaw Pludra.